logo zruby since 2009

Proces výstavby

1.Výber kvalitného dreva

Zrubový dom je možno postaviť z mnoho drevín, väčšinou sa u nás sa používajú ihličnaté dreviny (smrek, jedľa, borovica, červený smrek). Výber vhodného materiálu je prvou podmienkou kvalitnej zrubovej stavby. Mnoho výrobcov odporúčajú zimnú ťažbu (január-marec). Drevo by malo rásť minimálne od nadmorskej výšky 800m.n.m.. Naše zruby sú vyrobené z kmeňov so stredovým priemerom od 30cm do 45 cm. Drevená guľatina musí byť zdravá, bez trhlín a hlavne musí mať minimálna zbiehavosť.

2.Príprava guľatiny

Po navezení guľatiny do výroby sa zbavuje kôry tradičným ručným spôsobom. Ihneď po odkôrnení je potrebné drevo chemický ošetriť proti drevokaznému hmyzu, plesňiam a hubám, pretože po odkôrnení sa do ovzdušia uvoľňujú vônne esencie, ktoré lákajú drevokazný hmyz. Potom sa drevo uloží tak aby mohlo prirodzené schnúť.

3.Montáž zrubového skeletu vo výrobe

Každú zrubovú stavbu najskôr postavíme u nás vo výrobe tzv. na sucho. Očistená guľatina sa zakresľujú špeciálnym Kanadským kružidlom - tento spôsob si vyžaduje určitú prax, čas a porozumenie. Výroba zrubového skeletu s rozmermi 10x8m trvá zhruba 6-8 týždňov a montáž krovu 1 až 2 týždne.

4.Preprava a montáž zrubu

Po odsúhlasení zákazníkom sa vyznačí elektroinštalácia a všetky guľatiny sa očislujú. Po navezení na stavenisko sa do pozdĺžných drážok a čapov dá ovčie rúno a tesniace pásky. Do zrubových stien sa montuje protipožiarná chránička na rozvody elektriky. Žeriav postupne ukladá dreva podľa čísel. Neskôr sa na skelet montuje krovová konštrukcia,uzavrú sa štítové steny a uloží sa krytina.